Seminarski i Diplomski Rad

Jovan Jovanović Zmaj, pjesnik koji je odveć mnogo i odveć lako pevao 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Filozofski fakultet, Sarajevo

Ukratko o životu i djelima Jovana Jovanovića
Najplodniji pjesnik romantičarskog doba, Jovan Jovanović, kasnije nazvan Zmaj, rodio se 24. Novembra 1833.godine u Novom Sadu. Gimnaziju je završio u Trnavi, a studije prava slušao je u Beču i Pešti. 1870.godine završio je studij medicine u Pešti i u Novom Sadu počeo raditi kao ljekar. Kao ljekar, živio je na raznim mjestima: u Karlovcima, Kamenici, Beču, Beogradu, Zagrebu.
Jedno vrijeme bio je dramaturg u Narodnom pozorištu u Beogradu. Uređivao je razne književne, satirične i dječije listove: 1862. „Javor“ u Novom Sadu, od 1864. do 1871. „Zmaja“, po kome je i dobio ime, od 1871. Do 1873. u Pančevu „Žižu“ itd. Godine 1892. , u znak narodnog priznanja, Narodna skupština u Beogradu mu je odredila stalnu godišnju pomoć. Posljednje godine života proveo je u Kamenici, u Sremu, gdje je i umro 3. juna 1904.godine.
U književnosti se se javio 1852.godine pjesmom „Proletno jutro“ i karakterističnim pseudonimom Osijan. Godine 1864. objavio je, u Novom Sadu, „Đuliće“, 1871. u istom mjestu „Sve dojakošnje pesme“, iste godine u Beču „Pesme Mirze-Šafije“. Godine 1882. izdaje u Novom Sadu dvije zbirke pjesama: „Pevaniju“ i „Đuliće uveoke“, a 1885. u Beogradu također dvije: „Snohvatice, I – II“, i „Drugu Pevaniju I“. Iduće godine u Beogradu objavio je drugu svesku „Druge pevanije“. U Zagrebu je 1899.godine objavio zajedno, u popunjenom obliku, „Đuliće“ i „Đuliće uveoke“, a u Beogradu pjesme za djecu „Čika Jova srpskoj deci“. Godine 1900. izašla mu je u Beogradu treća sveska „Snohvatica“, a u Rumi i zbirka „Devesilje“. Za svoga života objavio je još jednu knjigu pjesama, 1901. u Beogradu, „Čika Jova srpskoj omladini“. „Sabrana dela Zmaja Jovana Jovanovića“, u 16 knjiga, koja je priredio Jaša Prodanović, objavljena su 1933. – 1935. u Beogradu.
„Jovan Jovanović Zmaj – pjesnik koji je odveć mnogo i odveć lako pisao“
Šta Skerlić ovom rečenicom želi kazati o Zmaju?
U početku sam pomislila da možda omaložava način Zmajevog pisanja zbog ovog atributa „lako“. Prvo moj zaključak bio je da je Zmaj vrlo jednostavno pisao, što i nije bilo tako daleko, ali ipak nisam mogla ostati samo na ovome. Istraživački sam pretražila Skerlićeve kritike i pronašla sam jedan dio, meni konfuzne rečenice. Piše Skerlić:
„Ekspanzivna pesnička snaga, bogatstvo unutrašnjeg života, pokretan, otvoren i stvaralački duh, stalno pesničko nadahnuće, retka plodnost i radljivost – to su osobine koje ga naročito odlikuju. On je pevao više i lakše no ijedan srpski pesnik, i pre i posle njega, tako da cela njegova poezija čini utisak jedne velike i srećne improvizacije, i da mu je zbog te obilnosti i lakoće u pevanju odricana dubina i zrelost. Ustvari, to je samo dokaz njegove snage, i ništa drugo.“

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!